Victron Solar Charge Controller SmartSolar MPPT 100|30 Bluetooth | SCC110030210
Part Number: SCC110030210
View Questions (4)
Item in stock
Free UK delivery
Order within --:--:-- for delivery Friday, 15th May
Delivery Country:
Suggested Items Tick to add suggested items to your basket
Victron Energy SmartSolar Charge Controller MPPT 100v/30a
Benefits:
Solar Power System Upgrade
This is an excellent upgrade to your current Solar Power System. Features include:
  • Smart Bluetooth Connectivity with Victron Connect App
  • Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
  • Programable Charge Profiles
  • Automatic Voltage Detection
  • 100volt Maximum Open Circuit Voltage
  • 30amp Maximum Charge Current
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Historical Product Codes
Available Downloads
There are no downloads available.
  • Asset 1
  • image/svg+xml
You can enjoy total peace of mind when you shop online with Butler Technik.
Shopping at Butler Technik is always simple, safe and secure.
Please Note: Delivery prices quoted are excluding VAT.
Deliveries are made from Monday to Friday excluding Bank and National Holidays.
For Next Business Day Delivery, please select Next Day.
  • Your order has a total weight exceeding 18kgs
  • You already have a discount code applied to your order
  • Your basket contains a special order item that requires shipping additionally.
Refunds and Right to Cancel
Prior Notification of Intent
We will do our very best to assist and enable a quick refund process upon receipt of returned items.
Thank you for your continued understanding during this process
Returns address
FAO: RETURNS
ButlerBus Technik Ltd
Bridge Road
Aubourn
Lincoln
LN5 9FD
United Kingdom
    Specific Terms:
If you have any questions please ask our support department prior to returning any items.
Is this Victron MPPT 100/30 solar charge controller suitable for this solar panel set?
Mark
The Victron Energy MPPT solar charge controller calculator shows the 100/30 MPPT as the correct unit for a solar setup 115w and 130w Victron panels as 2 in series and 2 strings. See results attached.
View more
Anonymous
For a 200W solar panel system charging a 12V battery setup this Victron MPPT 100/30 would be an excellent choice.
Victron MPPT 100/30:
Maximum input voltage: 100V
Maximum input current: 30A
Suitable for 12V systems: This model can handle the power output from a 200W solar panel efficiently.
This MPPT charge controller will maximize the energy OUTPUT from your solar panels and ensure optimal charging of your assumed12V battery set up. It also features Bluetooth connectivity for easy monitoring and configuration through the VictronConnect app.
View more
Running a 200 watt solar panel what Victron MPPT controller do I need?
Jason see Jones
For a 200W solar panel system if you have a 12v battery setup this Victron MPPT 100/30 would be an excellent choice, and allow for some potential future expansion
Victron MPPT 100/30:
Maximum input voltage: 100V
Maximum input current: 30A
This MPPT charge controller will maximize the energy harvested from your solar panels and ensure optimal charging of your 12V battery. It also features Bluetooth connectivity for easy monitoring and configuration through the VictronConnect app.
Can I Use a Victron SmartSolar MPPT 100/30 With a 120W Panel Now and Upgrade to 300W Later?
Ian Bennett
Yes, this should bepossible. The Victron SmartSolar MPPT 100/30 is larger than typically required for a single 120W solar panel, but it provides headroom to expand up to around 300W on a 12V system, as long as the setup remains within the controller’s limits (100V open-circuit voltage and 30A charge current).